پایان نامه نقش ریزمغذی ها در زندگی روزمره

پایان نامه نقش ریزمغذی ها در زندگی روزمره رشته پزشکی

بیش از ۷۰ صفحه با فرمت word و فهرست بندی و صفحه بندی و پاورقی اماده و کامل

 

. مقدمه ۴
۱-۱٫ آهن ۹
۱-۲٫ روی ۱۲
۱-۳٫ ویتامین A 13
۱-۴٫ ویتامین D 14
۱-۵ . اندازه گیری های تن سنجی ـ تغذیه ای ۱۶
مروری بر مطالعات پیشین تن سنجی ۱۷
۲-۱٫  هدف کلی ۲۱
۲-۲٫ هدفهای اختصاصی توصیفی ۲۱
۲-۳ .  هدفهای اختصاصی تحلیلی ۲۲
۲-۴٫   اهداف فرعی توصیفی ۲۲
۲-۵٫   اهداف فرعی تحلیلی ۲۳
۲-۶٫  هدف کاربردی ۲۳
۳ .  متغیرهای مورد بررسی ۲۳
جدول ۳-۱  متغیرهای مورد بررسی ۲۵
۲) متغیرهای مربوط به شیرخواران و کودکان ۶ ساله ۲۹
۶) متغیرهای مربوط به مردان میانسال ۴۱
۴٫ روشها ومواد ۴۳
۴-۱٫  روش مطالعه ۴۳
۴-۲٫  طراحی آماری و روش نمونه گیری ۴۳
۱)  جامعه آماری ۴۳
۲) واحد آماری ۴۳
۳) چهارچوب و روش نمونهگیری ۴۴
۴-۴٫ حجم نمونه ۴۶
۴-۵٫ زمان آماری ۴۷
۴-۶٫ زمان مطالعه ۴۷
۴-۷٫ روش جمع آوری داده ها ۴۷
۴-۸٫  اجرای بررسی ۴۸
۲) انتخاب نمونه برای گروه سنی ۱۵  تا ۲۳ ماهه ۵۰
۳) چگونگی اجرا ۵۰
۴) نظارت بر اجرای کار آزمایشگاهی ۵۲
۵٫ جدول زمانی مراحل انجام بررسی ۵۴
۶٫ محدودیتهای طرح ۶۳
منابع مورداستفاده ۶۴

۱٫ مقدمه نقش ریزمغذی ها در زندگی روزمره

ریزمغذی هاـ ویتامین ها و مواد معدنی ـ نقش های مهمی در سوخت و ساز، بیان ژن، سیستم ایمنی، بهره هوشی و یادگیری دارند و، بدین سان، برای حفظ و ارتقاء سلامت و توان یادگیری  حیاتی هستند.  بررسیهای انجام شده نشان می دهندکه  امروزه کمبود ریزمغذی ها در سطح کلان جامعه در بسیاری از کشورهای جهان یکی از مشکلات عمده بهداشتی ـ تغذیه ای است که پی آمدهای نامطلوب اقتصادی ـ اجتماعی در پی دارد و باعث کند شدن توسعه اقتصادی کشورها می شود. بر پایه محاسبات بانک جهانی، هزینه کنترل سؤتغذیه ناشی از کمبود ریزمغذی ها در هر کشور/ جامعه کمتر از ۰۳/۰ درصد تولید ناخالص داخلی است، در حالیکه این شکل از سؤتغذیه باعث کاهشی برابربا ۵ درصد در تولید ناخالص داخلی می شود.
بررسی ها و مشاهدات گسترده استانی و منطقه ای نشان می دهد که در کشور ایران نیز یکی از مشکلات تغذیه ای سؤتغذیه ناشی از کمبود ریزمغذی هاست. وجود کمبود ریزمغذی ها ـ مواد معدنی چون آهن، ید و روی و ویتامینها چون ویتامین A و ویتامین D ـ در دهه های اخیر به اثبات رسیده است.
با سیاستگذاری و برنامه ریزی درست می توان از پیدایش کمبود ریزمغذی ها در جامعه پیشگیری کرد و گامهای مهمی در جهت ارتقاء وضعیت تغذیه و سلامت کشور برداشت. روشن است که نخست باید تحلیل وضعیتی درست از مشکل ـ گستردگی کمبود ریزمغذی های مختلف، روند کمبودها در طول زمان، توزیع جغرافیایی آن در کشور، عوامل پدیدآورنده و کمک کننده به پیدایش کمبود ریزمغذی ها ـ انجام شود تا، سپس، بر پایه داده ها و اطلاعات بدست آمده سیاستگذاری و برنامه ریزی برای حل مشکل صورت گیرد.
 علاوه بر بررسی های استانی و منطقه ای که دربالا به آنها اشاره شد، تعداد کمی بررسی های کشوری نیز گویای کمبود ریزمغذی ها در نقاط مختلف کشور است. نخستین بررسی کشوری ریزمغذی ها که در سال ۱۳۸۰ باعنوان “پژوهشی در وضعیت ریزمغدیهای ایران (پورای یک )” انجام وگزارش کامل آن در سال ۱۳۸۵ منتشر شد اطلاعات سودمند گسترده ای در مورد وضعیت ریزمغذی های آهن، روی و ویتامین های A و D در گروه های سنی ـ جنسی و فیزیولوژیک مختلف و ارتباط آن با نمایه های تن سنجی و پاره ای عوامل مرتبط/موثر فراهم آورده است (۱). جداول ۱-الف، ۱-ب، و ۱-ج، بترتیب، وضعیت کم خونی، ویتامینA  و روی  را بر اساس مطالعه پورای یک در سال ۱۳۸۰ نشان میدهند (۱). بالا ترین میزان شیوع کم خونی (جدول۱- الف) در کودکان ۲۳-۱۵ ماهه دیده شد،  بطوری که از میان هر ۱۰ کودک تقریبا ۴ کودک دچار کم خونی بود. گروه بعدی از نظر شیوع زنان باردار بودند. در اکثر موارد تفا وت قابل ملاحظه ای بین دو جنس و بین شهر وروستا وجود نداشت.  کمبود ویتامینA  نیزشا یع بود، بویژه در زنان باردار بیش از۱۵ % آنها دچار این مشکل بودند (جدول ۱- ب).
طرح پورای یک نشان داد که کمبود روی نیز مشکل شایع دیگری است (۱). برطبق جدول ۱- ج همه گروه های مورد بررسی (مردان و زنان، هم در مناطق شهزی و هم در مناطق روستایی) دچار کمبود این عنصر معدنی در حد قابل توجهی بودند

کد پروژه:۱۰۰۰

با کلیک بر روی لینک دانلود، به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد و بعد از پرداخت از طریق کارت های اعتباری بانکی ، لینک دانلود فعال شده و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید.

قیمت: ۱۹۹۰۰تومان

               راهنمای خرید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.