دانلود پروژه بازیافت زباله

در ایران زباله‌ها یا در خاک دفن شده یا بیشتر در طبیعت، در مناطقی نزدیک شهرها، انبار می‌شوند تا بعد سوزانده شوند. همۀ این راه ها برای محیط زیست خطرناک است و باعث فرسایش خاک، آلودگی هوا، زشت کردن طبیعت و نامناسب شدن محیط طبیعی برای حیات وحش می‌شود.

 

استفاده مجدد (Reuse) روش مناسبی برای کاهش تولید زباله است. استفاده مجدد تا چند دهه قبل در ایران فرهنگ معمول جامعه بود مثلا کتاب درسی مدرسه بعد از پایان سال به برادر کوچکتر داده می شد. این کار در ایران بد جلوه داده شد اما الان در کشور آلمان از کتاب درسی چندین بار استفاده می شود. یا لباس های دسته دوم رو که استفاده نمی کنند در فروشگاههای تاناکورا به خرید و فروش می گذارند بدون اینکه به کسی بربخورد.

تفکیک پسماند خانگی به محض تولید زباله می تواند بخش اعظمی از مشکلات بازیافت زباله، آلودگی های زیست محیطی ناشی از دفن زباله را برطرف کند. می توان در منزل از دو کیسه آبی و مشکی استفاده کرد. طبق استاندارد پسماند خشک در مخزن یا کیسه آبی و پسماند تر در مخزن یا کیسه مشکی رنگ باید قرار داده شود.

در زمینه تفکیک باید توجه داشته باشید که اشیاء تیز و برنده و همچنین شیشه هرگز با پسماند تر مخلوط نشود. پسماند تر تهران پس از انتقال به مرکز دفع، پردازش ثانویه می شود و بعد از مراحلی پسماند تر در فرایند هوازی به کمپوست تبدیل می شود که میتوان برای فضای سبز شهری مورد استفاده قرار گیرد. اما اگر اشیاء برنده و شیشه و فلزات سنگین با هر نوع آلودگی در این کمپوست وجود داشته باشد باعث بی مصرف شدن این کمپوست می شود.که الان به علت عدم تفکیک در مبدا شهروندان تهران وضعیت به همین شکل است.

در کشورهای مختلف برای مشارکت بیشتر شهروندان در عمل تفکیک پسماند علاوه بر آموزش فراوان و فرهنگ سازی از اهرم های تشویقی و تنبیهی استفاده می شود. مثلا در بعضی از کشورهای اروپایی ، کیسه زباله خانواری که زباله خود را تفکیک نمی کند جمع آوری نمی شود و یا قبض جریمه صادر می شود. برای تشویق مردم به ازای ۱۴ بطری pet ،یک لباس می دهند. در کشور آمریکا تمام نقاط شهر دوربین مدار بسته وجود دارد و افرادی که زباله خود را زمین بریزن(با توجه به اینکه تمام مردم کد مشخص دارند) ، جریمه به حسابشان زده می شود.

در صورت تفکیک کاغذ می توان این ماده را صددرصد بازیافت کرد. غرفه های بازیافت در هر محله در قبال دریافت کاغذ مواد شوینده ویا تجهیزات نوشتاری می دهد. در صورتی که فناوری کامل باشد کاغذ مواد اول باطله شده را می توان به کاغذ کاهی بازیافت کرد و دوباره بعد از باطله شدن کاغذ کاهی را به کارتن یا شانه تخم مرغ تبدیل کرد و در نهایت میتوان به کمپوست تبدیل کرد. این در صورتی است که توجه داشته باشیم کاغذ زباله نیست و کاغذ باطله را با سایر پسماندها مخلوط نکنیم.

پسماند خطرناک پسماندی است که به علت داشتن یکی از عوامل خطرزا از جمله سمی بودن، خورنده بودن، قابل انفجار یا اشتعال بودن، تشعشع زا بودن و…نیاز به مراقبت ویژه داشته باشد.

۱%پسماند خانگی را پسماند خطرناک تشکیل می دهد که شامل موادی مانند تیغ، حشره کش، اسپری، روغن، لامپ کم مصرف، باطری، ضدعرق، کیسه جاروبرقی …از پسماند خطرناک است.پسماند خطرناک را نباید با سایر پسماندها مخلوط کرد تا کمپوست تولید شده در مرکز دفع قابل استفاده باشد و این علاوه بر آلودگی است که به محیط زیست وارد می کند.

۲-جمع آوری و حمل و نقل : توجه به جمع آوری با تجهیزات مناسب ، نیروی انسانی کارآمد با کمترین هزینه ممکن.

مخزن های نگهداری موقت باید جنس مناسبی داشته باشند از جمله در مقابل مواد اسیدی و خورنده مقاومت داشته باشند. شکل هندسی این مخزن ها هم باید زاویه و کنج نداشته باشند و انتهای آنها کروی باشد. تخلیه و جابجایی زباله ها عموماَ در شب انجام می شود تا کامیون های تخلیه کننده راحت تر در معابر جابجا شوند.

در شهرهای بزرگ پسماندها پس ازجمع آوری به ایستگاه انتقال فرستاده می شود وسپس به مرکز دفع فرستاده می شود.در مرکز دفع پس از پردازش یا دفن می شوند ویا به کمپوست تبدیل می شوند. پس از دفن کار با زباله ها تمام نمی شود بلکه نوبت به مراقبت های پس از دفع می رسد . به این شکل که از مدفن از رده خارج شده گاز متان استحصال می کنند و پس از تمام شدن گاز، زمین مدفن تبدیل به فضای سبز گسترده می شود.

۳-دفع : با توجه به آنالیز زباله ها (به ترتیب الویت) از روشهای بازیافت ، سوزاندن و دفن استفاده می شود.

بازیافت زباله(Recovery) : وارد کردن پسماندها به چرخه مصرف بعد از اینکه پروسه های مختلف روی پسماند انجام شد. بازیافت انواع مختلفی دارد:

۱-بازیافت اولیه (primary recycling) :به جریان انداختن یک ماده دست دوم در خط تولید را گویند به شکلی که بتوان از آن محصول مشابه بوجود آورد. مانند بازگرداندن خرده های فولاد به کوره های تولید فولاد.

۲-پروسه مجدد (Reprocessing) :تهیه یک ماده ثانویه که در اثر تغییر حالت مواد اولیه به وجود می آید. تبدیل سلولز به الکل ازطریق هیدرولیز.

۳-ماده دوم (  (secondary material:موادی هستند که بطور کامل مورد استفاده واقع شده و پس از مصرف نمی توانند در حالت و شکل قبلی مورد استفاده قرار گیرند.

۴-بازیافت ثانویه (  (secondary recycling:استفاده از یک ماده دست دوم برای هدفی مغایر با هدف اول می باشد مانند تبدیل روزنامه به شانه تخم مرغ

مواد قابل بازیافت : ارزشمندترین مواد قابل بازیافت در ترکیب زباله شهری انواع مختلف فلزات می باشند اما مواد مختلف دیگری مانند استخوان، کاغذ، مقوا، کارتن بسته بندی، پارچه و منسوجات، انواع پلاستیک ها، پوست، مو، فضولات کشتارگاهی، انواع شیشه، لاستیک، چوب، زایدات و پسماند مواد غذایی و پسماند های باغبانی و فضای سبز هم قابل بازیافت می باشند.

سوزاندن پسماندها :پسماندها در صورتی که قابل بازیافت نباشند یا جزو پسماند خطرناک باشند یا به هر دلیلی بازیافت آنها مقدور نباشد،دز صورتی که قابل سوزاندن باشند،  برای ضد عفونی یا برای کاهش حجم سوزانده می شوند.

سوزاندن پسماندها در صورتی که در دستگاه زباله سوز دارای فیلتر آلودگی انجام شود روش مناسب و کارآمدی محسوب می شود. بخصوص برای مناطقی که با کمبود زمین برای دفن مواجه هستند مناسب است مثل شهرهای شمالی ایران. اما برای مناطقی که زمین فراوان برای دفن دارند زباله سوز بصرفه نیست چون هزینه خرید و نگهداری زیادی دارد.

دفن :دفن پسماند کم هزینه ترین و معمول ترین روش دفع پسماندها در اکثر مناطق محسوب می شود. دفن پسماندها باید در مدفن هایی با رعایت تمام موازین فنی و بهداشتی استاندارد انجام شود تا مضرات دفن به حداقل برسد. کم حجم سازی پسمانده قبل از دفن از طریق پردازش، فشرده کردن و سوزاندن می تواند نقش مهمی در بهینه شدن مدفن داشته باشد.

مدفن ها باید در مکانهایی ایجاد شوند که علاوه بر پایین بودن سطح آبهای زیر زمینی، حداقل فاصله را از شهر داشته باشد (KM10 )، به راههای اصلی دسترسی داشته باشد، عبور و مرور کامیونهای حامل زباله در تردد سایر وسایل نقلی اختلال ایجاد نکند، در مسیر باد به سمت شهر نباشد، از فرودگاه ها فاصله مناسب داشته باشد، در مسیر سیلابهای احتمالی نباشد.

دانلود

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.