پایان نامه داروهای ضد درد

پایان نامه داروهای ضد درد رشته دارو سازی

بیش از ۳۰ صفحه با فرمت word و فهرست بندی و صفحه بندی و پاورقی اماده و کامل

 

مقدمه: ۲
الف ـ دارو های ضد درد ضعیف و متوسط الاثر : ۳
۱ ـ مشتقات اسید سالیسیلیک : ۳
اسید استیل سالیسیلیک : ۳
مشخصات : ۴
سنتز : ۴
روش های شناسایی : ۵
تعیین مقدار : ۵
ناخالصیها : ۶
سالیسیل آمید : ۷
اتز آمید : ۸
اسید ژنتیزیک : ۸
۲ـ مشتقات پارا ـ هیدروکسی آنیلین (پارا آمینو فنل ها ) ۸
فناستین : ۱۰
سنتز : ۱۰
۳ ـ مشتقات پیرازول (۵ ـ پیرازولون ها و ۳ و ۵ ـ پیرازولیدین دی اون ها ) ۱۰
داروهای آرام بخش ـخواب آور ۱۱
مکانیسم اثر : ۱۲
تقسیم بندی آرام بخش ـ خواب آورها : ۱۳
۱ ـ الکل ها : ۱۳
۲ ـ آلدئید ها و مشتقات آنها : ۱۴
کلرال هیدرات : ۱۴
سنتز : ۱۵
۳ – کاربامات ها : ۱۵
۴ ـ اورئید های غیر حلقوی ۱۵
سنتز : ۱۶
۵ ـ آمیدها  و ایمید های حلقوی ۱۶
۶ ـ تنزود یا زیین ها ۱۶
نیترازپام : ۱۷
فلورازپام : ۱۷
۷ ـ باربیتورات ها : ۱۸
ضد عفونی کننده های موضعی ۱۹
سنتز : ۲۱

مقدمه داروهای ضد درد: 

درد یک حالت حسی و نمایانگر اختلال در بدن می باشد. درد را می توان از دو طریق عضوی تحت تاثیر قرار داد . نخست می توان از راه محیطی حساسیت گیرنده های مربوطه را به قدری کاهش داد که تحریک پذیری آنها توسط موجهای درد کاهش یافته و یا از بین برود که نتیجه این عمل کاهش و یا از بین رفتن احساس درد می باشد . همچنین می توان برای القاء آنالژزی موجهای درد را که به تالاموس وارد شده و بر روی قشرهای حساس مغز اثر می نمایند تضعیف نموده و یا از بین برد. با سنتز و کشف آنالژزیک های جدید تقسیم بندی ضد درد ها به ترکیبات غیر مخدر و ترکیبات مخدر دیگر رایج نبوده و امروزه آنها را از نظر قدرت اثر به دو گروه عمده ضد دردهای ضعیف و ضد دردهای قوی الاثر تقسیم می نمایند . گروه اول را ترکیباتی تشکیل می دهند که جهت مداوای دردهای ساده و متوسط مناسب بوده و اکثر آنها دارای اثر تب بر (آنتی پیرتیک ) ، ضد التهابی ( آنتی فلوژستیک ) و ضد روماتیسمی نیز می باشند. دردهای بسیار شدید مانند دردهای ناشی از اعمال جراحی ، دردهای سرطانی ، کولیک های کلیوی و صفراوی را نمی توان با ترکیبات گروه اول تسکین داد و بدین منظور از ضد دردهای قوی که اکثراً جزو ترکیبات مخدر هستند استفاده بعمل می آید.
الف ـ دارو های ضد درد ضعیف و متوسط الاثر :
مشتقات اسید سالیسیلیک ، مشتقات پاراهیدروکسی آنیلین (پاراآمینو فنل ها ) ، مشتقات پیرازول ، مشتقات اسید آنترا نیلیک و مشتقات فنیل آلکانوئیک اسید ها و ترکیبات وابسته گروههای اصلی ضد دردهای ضعیف و متوسط الاثر را تشکیل می دهند. طیف درمانی این داروها وسیع تراز مشتقات مرفین بوده بر خلاف ضد دردهای مخدر حتی در مصارف طویل المدت نیز ایجاد اعتیاد نمی نمایند. ضد دردهائی از این گروه که در سنتز و آزاد شدن پروستاگلاندین ها دخالت نموده و قادر به ورود به سیستم اعصاب مرکزی باشند، دارای اثر پائین آورنده حرارت بدن که در اثر آزاد شدن موضعی پروستاگلاندین ها توسط پیروژن های میکرواورگانیسم ها افزایش یافته است نیز می باشند. این ترکیبات که به دارو های تب بر (  Antipyretics  ) معروف هستند اثری بر بوی محرارت معمولی بدن ندارند.
۱ ـ مشتقات اسید سالیسیلیک :
 اسید سالیسیلیک خود به علت اثر التهاب آور آن بر روی مخاط معده به عنوان یک داروی ضد درد قابل استفاده نبوده ولی مشتقاتش مانند اسید استیل سالیسیلیک (آسپیرین ) ، سالیسیل آمید . اتوکسی بیزآمیدوژنتیزیک اسید دارو های ضد درد خوبی را نمایانگر می باشند.
اسید استیل سالیسیلیک :
در سال ۱۸۹۸ دانشمندی به نام Hoffmann که سعی می کرد یک مشتق سالیسیلات با قابلیت تحمل بهتر و سمیت کمتر از اسید سالیسیلیک به دست آورد موفق به سنتز اسید استیل سالیسیلیک در کارخانه بایر آلمان شد . این ترکیب امروز نیز یکی از مهمترین داروها ئی است که از لحاظ کمی در دنیا بیش از مواد داروئی دیگر تهیه و مصرف می شود. اثر آنتی پیرتیکی و آنالژزیکی آسپیرین مانند اسید سالیسیلیک است ولی قابلیت تحمل آن بهتر می باشد و می توان از مخلوط کردن آن با کربنات منیزیوم و یا هیردوکسید آلومینیم از التهابات مخاط معده که توسط مشتقات اسید سالیسیلیک بوجود می آیند، جلوگیری نموده و یا خطر التهاب را کاهش داد.
برای ایجاد اثر داروئی ، اسید سالیسیلیک که در اثر هیدولیز آسپیرین در بده بوجود می آید به تنهایی مسئول نبوده و اثر ، بیشتر از تمامی مولکول آسپیرین می باشد. آسپیرین در بعضی افراد ایجاد واکنشهای حساسیتی مانند آسم و کهیر می نماید . با وجود اینکه سمیت این دارو کمتر از سالیسیلات سدیم و اسید سالیسیلیک است ولی مسمومیتهائی با آسپیرین نیز گزارش شده است. مقادیر ۳۰ ـ ۴۰ گرم از آسپیرین کشنده می باشد

کد پروژه:۹۶۵

با کلیک بر روی لینک دانلود، به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد و بعد از پرداخت از طریق کارت های اعتباری بانکی ، لینک دانلود فعال شده و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید.

قیمت: ۱۶۹۰۰تومان

                راهنمای خرید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.