پایان نامه نقش خراسانیان در نهضت عباسی

پایان نامه نقش خراسانیان در نهضت عباسی

نقش خراسانیان در نهضت عباسی و ارتباط آن با مهاجرت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام

بیش از ۶۸ صفحه با فرمت word + فهرست بندی و صفحه بندی آماده و کامل

 

فهرست  مطالب
فصل اول :  حکومت عباسیان ۳
چکیده: ۴
جامعه ی اسلامی قبل از عباسیان: ۶
عباسیان و مصادره ی نهضت علوی : ۹
دوران طلایی عباسیان : ۲۰
مسئله ی ولایت عهدی امام رضا (ع) : ۳۱
دولت عباسی و سرزمین ایران : ۴۱
نتیجه گیری: ۴۵
فصل دوم :  ساختار اجتماعی دوره عباسیان ۴۷
طبقه ی خاصه : ۵۰
۱-   ۱-خلیفه : ۵۰
۲-  خاندان خلیفه : ۵۳
۳- رجال دولتی : ۵۴
وزیر: ۵۴
۴-اتباع خاصه: ۵۷
سپاهیان ۵۷
موالی : ۵۹
خدمتگزاران ۶۱
کنیزان: ۶۲
خواجگان ۶۳
فهرست منابع و ماخذ
چکیده:
سیاست تبعیض و تعصب در دستگاه سلطنتی امویان شرایط ناگواری برای گروه کثیری از مردم غیر عرب که اصطلاحا آنها را موالی می نامیدند، پدید آورد. و در نتیجه مردم تحت فشار به اعتراضات پراکنده ای دست زدند و رهبری آنها اغلب با شیعیان راستینی بود که عملکرد غیر اخلاقی و غیر شرعی امویان را تاب نمی آورند. اما دستگاه سرکوب و ارعاب حاکم همه ی این فریادها را در سینه خاموش می کرد. در این میان فرزندان عباس عموی پیامبر اسلام (ص) با پیوستن به این قیامها و کسب تجربه ی عینی توانستند، از فقدان پیشوایان قیام بهره گیرند و نهضتی منظم را ترتیب دهند و به شکل سری در نواحی مستعد و دور از مرکز خلافت چون خراسان دعوتشان را تبلیغ کنند. آنها با زیرکی بسیار رهبری قیام علوی را به چنگ آوردند و به منظور پیشبرد آن دست دوستی به سوی همه ی احزاب گشودند، و با طرح شعاری هوشمندانه توانستند، احزاب مخالف را تا هنگام پیروزی در کنار هم نگاه دارند. اما پس از استقرار حکومت جدید به همه ی حامیان خود پشت کردند و سیاستی مشابه امویان پدید آوردند و با سرکوب شدید علویان و مخالفان سبب گردیدند، موج جدیدی از اعتراضات سراسر قلمرو عباسی را در برگیرد.
این پژوهش به که روش کتابخانه ا ی صورت گرفته، بر آن است تا نقش مردم خراسان را در این جابه جایی قدرت بررسی نماید. و چگونگی هجرت امام رضا (ع) را به این منطقه مورد رصد قرار دهد.
خلفای عباسی به رغم تدابیر بسیار که اندیشیدند؛ نتوانستند آرامش را در قلمرو خود بر قرار کنند. تا این که بر سر جانشینی هارون، بین محمد امین و عبدا.. مامون نزاع پدید آمد. در این هنگام دو عنصر عرب و عجم که از آغازین روزهای دولت عباسی امور دولتی را در دست گرفته بودند، به جانبداری از دو شاهزاده برخاستند، و پس از جنگی فرسایشی مامون به دستیاری خراسانیان جامه ی خلافت را در بر گرفت. او خراسان را دارالملک خویش نمود و بر خلاف پدرانش سیاست دوستی علویان را در پیش گرفت و با مشورت مربی و وزیر خود فضل بن سهل، قرعه فال به نام امام علی بن موسی الرضا (ع) زد و ایشان را به منصب ولایت عهدی خود برگزید و به خراسان انتقال داد.
نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد، این اقدام نتوانست رهگشا باشد، زیرا این بار جبهه ی عباسی لب به اعتراض گشود و با خلع خلیفه، و انتخاب جانشین برای او از منافع خود دفاع کرد. مامون ناگزیر راهی بغداد شد، لیکن پیش ازآن با قتل وزیر و شهادت امام رضا (ع) مشکلات پیش روی خود را بر طرف نمود

کد پروژه:۹۴۱

با کلیک بر روی لینک دانلود، به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد و بعد از پرداخت از طریق کارت های اعتباری بانکی ، لینک دانلود فعال شده و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید.

قیمت: ۱۷۹۰۰تومان

                  راهنمای خرید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.