پروپوزال متغیرهای موثر بر سرمایه گذاری در بورس

تحلیل رفتار سرمایه گذاران در ادبیات مالی تا مدتها بر اساس نظریات کلاسیک مانند نظریه مطلوبیت اقتصادی و نظریه رقابت تفسیر می شد. بر اساس اصول بنیادین نظریه مطلوبیت که توسط نویمان و مورگنسترن (۱۹۴۷) توسعه داده شد، یک سرمایه گذار کاملا عقلایی است و تصمیمات منطقی خواهد گرفت، قادر به حل مسائل پیچیده خواهد بود، ریسک گریز است و همواره در صدد آن است که ثروت خود را حداکثر نماید (ناجی و ابن برگر، ۱۹۹۴). در نظریات مطلوبیت فرض می شود که سرمایه گذار بر اساس بده و بستان و ارتباط بین بازده و ریسک درصدد است میزان رضایتمندی خود را از ترکیب سرمایه گذاری انتخاب شده به حداکثر برساند. مفروضات نظریه رقابت در مقایسه با نظریه مطلوبیت واقعی تر است. ولی از آنجا که رفتار واقعی سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار در برخی موارد نظریه حداکثر کردن مطلوبیت و سایر نظریات کلاسیک را زیر سوال می برد، بنابراین نظریه رفتاری در مباحث مالی مورد توجه قرار گرفت. در این فصل چارچوبی کلی از تحقیق ارائه می شود. پس از بیان مسأله و اهمیت موضوع، اهداف و فرضیات تحقیق مطرح می شود. در ادامه با اشاره ای کلی به روش تحقیق، موانع و محدودیت های تحقیق بیان می گردد. در پایان نیز تعریف مفاهیم و واژگان ضروری و همچنین فرایند کلی اجرای تحقیق آورده شده است.

 

قالیباف و نادری در سال ۱۳۸۵ با اشاره به متفاوت بودن واکنش افراد نسبت به اطلاعات جدید منتشره در بازار سهام ایران و غیرعقلائی بودن رفتار آنان، به بررسی بیش واکنش سرمایه گذاران نسبت به اطلاعات و اخبار منتشره در شرایط رکود و رونق داخلی پرداختند. آن ها نتیجه گرفتند که سرمایه گذاران در کوتاه مدت نسبت به اطلاعات و اخبار منتشره در شرایط رکود و رونق، واکنش بیش از حد نشان نداده اند.

اسلامی بیدگلی و همکاران (۱۳۸۶) در تحقیقی با عنوان بررسی و آزمون رفتار توده وار سرمایه گذاران با استفاده از انحرافات بازده سهام از بازده کل بازار در بورس اوراق بهادار تهران، وجود رفتار توده وار مشارکت کنندگان در بورس اوراق بهادار تهران را مورد بررسی و آزمون قرار داده اند. شواهد اولیه حکایت از ان دارند که سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار تهران جهت تعیین ارزش ذاتی سهام کمتر از روش های کمی استفاده می کنند و قضاوت های ایشان

 

منابع

طالبی، علیرضا. (۱۳۸۶)، بررسی تاثیر عوامل موثر بر بیش واکنشی قیمتی سهامداران عادی در بورس اوراق بهادار تهران، پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت مالی، دانشگاه تهران.

طهرانی، اشرف. (۱۳۸۵)، بررسی رابطه اعتماد بیش از حد سرمایه گذاران انفرادی و حجم مبادلات آنها در بورس اوراق بهادار تهران، پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت مالی، دانشکده مدیریت، دانشگاه تهران.

Statman M. (2004), What no Investors Want?;  The journal of Portfolio Management, vol, , 153-161.

Taffler, R.J. (2002). What can we learn from behavioral finance? Credit Control, 23(2), 14-16.

 

پروپوزال کارشناسی ارشد و دکترا رشته اقتصاد با ۵۰ صفحه با فرمت ورد و قابلیت ویرایش

کد پروژه:۲۰۴۲

قیمت:  ۱۳۹۰۰تومان

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.